• Domů
  • Úvodem
  • Blog
    • Rady a tipy
    • Těhotenství
    • Porod
    • Kojení
    • První rok
    • Recepty
  • Kontakt
První maminka … - … v okolí a její první miminko První maminka … - … v okolí a její první miminko
… v okolí a její první miminko
30. 4. 2018

Je Vigantol strašák, nebo jsme my mamky stresařky?

První rok/Rady a tipy
Je Vigantol strašák, nebo jsme my mamky stresařky?

Popleta já

Předminulý pátek měla Jasmínka 6 týdnů a já měla nějak zafixované, že v 6 týdnech jí mám začít kapat Vigantol, tedy vitamin D. Vytáhla jsem ho ze šuplíku a s mírným zděšením jsem zjistila, že už jsem ho měla kapat od 2. týdne. Od 6. týdne se akorát mění četnost kapání Kanavitu, tedy vitamínu K. Už ne 1x denně, ale 1x týdně.

Jen pro info – v ostatních brněnských porodnicích dávají Káčko injekčně hned po narození, jenom na Polní ne a musíte ho do 1 roku věku kapat. Můžete požádat vždy o ten opačný postup – místo kapek injekci a naopak, ale nahlaste to už při příjmu, jinak už si na to nevzpomenete!!

No takže jsem to prostě v hlavě nějak popletla a zapomněla to dávat. Za nějakej obr problém jsem to nepovažovala, jelikož lítáme pořád po venku a tam hezky svítí sluníčko, a to je největším zdrojem vitaminu D, jehož nedostatek může způsobovat ztuhlost svalů, větší lámavostí kostí nebo špatný růst. Každopádně jsem se rozhodla, že hned začnu kapat.

Vigantol=problém?

Ten stejný den jsem ale na Instagramu objevila příspěvek od jedné maminky, která popisovala problémy s Vigantolem. Vyjádřilo se k tomu spousta dalších maminek se stejnými zkušenostmi. Vigantol=prdíky. Vigantol=zácpa. Vigantol=průjem. No prostě pro malá miminka dost problém.

Joo píše se to v příbalovém letáku, ale já si prostě všechno musí sama vyzkoušet, abych tomu uvěřila. Říkala jsem si, že ve dvou týdnech, kdy se Vigantol má začít užívat jsme zrovna taky měli největší prdíkovou ataku (o tom zas jindy). No prostě jestli to nemůžou ty maminky třeba trošku přehánět a dělat předčasné závěry. Ono je to totiž strašně těžké. Jednou jsem si dala kávu a Jas měla zrovna strašně akční den. Tak jsem nabyla dojmu, ze AHAA jasnýý, to je z té kávy. Jenže dala jsem tomu ještě jednu šanci a ten den zase celej prospala. Prostě udělala jsem špatný závěr z jedné situace. Mimochodem kávu piju každý den ráno/dopoledne jednu a nemá to žádný vliv.

Ale zpátky k tématu…

Prostě jsem si řekla, že to sama vyzkouším, ale raději jsem to nechala až na neděli. V sobotu jsme byli celý den na svatbě, tak co kdyby náhodou.

Co u nás?

V neděli jsem kápla a průběh dne byl standardní nedělní. Jasmína má totiž – nevím proč už od bříška – akční neděle, kdy celkem odmítá spát přes den. Tedy vlastně nic zvláštního. Nijak víc neplakala. Jediné čeho jsem si všimla, že plínky byly jen počůrané. To bylo nestandardní, protože přebalujeme tak 8x denně, z toho 5x je plínka i pokakaná. Ale nedělala jsem z toho ukvapený závěr.

Jenže!!! Přes noc byly plínky pokakané až moc, většinou to odneslo i bodýčko a tahle situace se opakovala 4 dny. Po ranním kápnutí Vigantolu (cca v 8) žádná stolice přes den, nejdříve až před koupáním (cca v 7), nebo až v noci (cca v 1). Krom oblečení to při přebalování odnesl manžel, koberec, ale i dveře, které jsou cca 3 metry od přebalováku. No prostě celý den zácpa a až cca po 12 hodinách od kápnutí se to začalo uvolňovat a šlo to ven neskutečným způsobem. 

Zdála se mi i víc neklidná, jako kdyby chtěla tlačit a nešlo to, zároveň méně spavá. Max 40 minut spánek v kuse (přes den). Nemůžu ale říct, že by byla protivná k nevydržení, ale minimálně ta zácpa i ten neklid a tlačení mi přišly zvláštní, a tak jsem se rozhodla zkusit změnu.

Jamieson Baby-D

Přišla jsem do lékarny, popsala problémy a chtěla nějakou náhradu Vigantolu, dostala jsem Baby-D od Jamieson, který si v recenzích a těch zprávách maminky strááášně chválily. Zatímco Vigantol je na předpis a je plně hrazen ZP, ostatní déčka jsou doplňky stravy a platíte si je sami. Baby-D vyjde do 300 Kč.

Začali jsme kapat a k mému překvapení a smůle – neklid, tlačení i nespavost zůstaly stejné 😄😂. Respektive po cca 4denním užívání Baby D byly první dva dny stejné jak s Vigantolem a další dva dny byla zase úplně zlaťounká. Takže nějaká změna nálady Vigantolem určitě nemohla být. Ale pravdou je, že zácpa přešla a kakání bylo normální zase jako dřív hned od prvního dne.

Bias nebo co?

Jenže já jsem se tak začetla do všech článků o vitaminu D a Vigantolu, že jsem zjistila, že údajně nedávno změnili úplně složení toho Baby-D a nyní by měl být skoro stejný jako Vigantol. Lepší jsou prý déčka od Bohemia Generica, Terezia nebo Swanson, které jsou míchány s olivovým olejem. No nevím. Takže jsem z toho trošku jelen, se přiznám. Buďto je to složení opravdu mírně jiné, že to Jasmin s tou zácpo přešlo, nebo mám nějaký bias a zase to byla shoda náhod.

Závěrem

Efekt na stolici Vigantol mít může a věřím, že u dvoutýdenních miminek (kdy se má Vigantol začít kapat) může být problém i větší. Na druhou stranu, sama mám zkušenost, že ataky bolebřuchu byly nejhorší právě mezi druhým a čtvrtým týdnem. Je možné, že občas my maminky prostě víc čteme diskuze, než abychom se spolehly na vlastní dojem a intuinci.

Každopádně Vigantol není lék, bez kterého byste se neobešly. Pokud máte jakékoliv podezření, kupte si jiné déčko a vyzkoušejte, jestli miminku nesedí víc. Ale určitě primárně Vigantol neodsuzujte a nebuďte už dopředu vystresované, že je to nějaký strašák. Dnes se dá všechno strašně rychle a elegantně vyzkoušet, vyřešit, koupit, zařídit… 🙂

Mohlo by vás zajímat

Miniškolka
11. 11. 2019

Miniškolka

Šestinedělí 2
31. 10. 2019

Šestinedělí 2

Měsíc s námi
17. 10. 2019

Měsíc s námi

Podzimní a zimní hadříky
7. 10. 2019

Podzimní a zimní hadříky

Sžívání s holkama
1. 10. 2019

Sžívání s holkama

Můj (vysněný) porod II.
23. 9. 2019

Můj (vysněný) porod II.

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × two =

První maminka

Blog maminky maminkám

Blog maminky maminkám

Jsem manželka, dcera, vnučka, kamarádka a nově taky máma.

Kategorie

  • Rady a tipy
  • Těhotenství
  • Porod
  • Kojení
  • První rok
  • Recepty

Novinky emailem

Odebírejte novinky

Mrkněte na Instagram

  • Kdybych si na lavičku sedla vedle sebe já před Jasmínkou “nemáma”, já s Jasmínkou “jednomáma” a já “dvojmáma” s Jasmínkou a Jenůfkou, myslím že bych v takové společnosti snad ani sedět nechtěla. Asi bych se dost podivovala nad svým přístupem a názory. Dost často bych sama se sebou nesouhlasila, možná bych si se sebou ani nerozuměla nebo nechtěla názorům svého pozdějšího já věřit.
Jako nemáma bych tvrdila, že tohle nikdy svým dětem nedovolím a tohle dělat určitě nebudu. Jako dvojmáma bych občas vyhrnovala obočí nad tím, jak jsem jako jednomáma některé situace řešila. A naopak bych zase nikdy nevěřila, že budu doublemamka tak brzo a že kvůli tomu budu zase spoustu věcí dělat úplně jinak. Jenže život a mateřství zvlášť s sebou přináší občas překvapivé situace a jejich řešení. A tak jsem napsala článek o miniškolce, kam občas Jasmínku vysílám. A o tom, jak se tam Jasmi ocitla a jak mi to občas zachraňovalo a zachraňuje život a nervy ☺️😄.
  • Druhé šestinedělí za mnou. Bylo to dost jiné než poprvé a upřímně jsem za to ráda. To první bych si ani zopakovat nechtěla. 
Než o emočním vypětí to tentokrát bylo o přemýšlení. Jak to všechno rychle utíká a jak ty holky rostou. A taky právě o tom, jak to bylo poprvé a jaké je to teď. A díky tomuhle přemýšlení se ze mě myslím teprve teď stala fakt máma. Prostě jsem přijala tu svoji roli se vším všudy. Poprvé jsem se tomu dost bránila a za žádnou cenu nechtěla, aby příchod Jasmínky ten náš život nějak zásadně změnil - omezil. Jenže ono se to samozřejmě stalo. A zároveň jsem měla pocit, že pro mě to platilo snad 100x víc než pro Bárta, což mě na tom prvním šestinedělí fakt dost bralo. 
No vlastně až teď jsem pochopila, že je to dobře, že každá životní fáze má něco a v té své předholčičkovské by mi stejně teď už bylo těsno a nepříjemno. Takže i když vím, že mi spoustu věcí “venku” utíká, tak zároveň vím, že to pro mě teď nejsou priority. Že teď je ten čas, který můžu trávit s holkama a ten tak strašně rychle běží, celý život pak na to budu vzpomínat. 
Ale zas jako vocaď pocaď. Na manikúru už bych si sakra potřebovala zajít! 😂 
Hlubší rozbor zase v článku. ☺️
  • První měsíc za námi. Je to božan, obrovskej. Jasmínka je taky boží sestřička, která už ale zjistila, že Jenůfka je tady s náma nafurt, že to jako není přechodnej stav, a tak už občas zkouší, jak Jenu i my zareagujeme, když jí bude drtit nohu, rejpat do očiček, škrábat, nebo dávat pusinku zubama. Ale jinak je to s holkama boží. 🥰 Víc jsem zase napsala do článku.
  • Podzim já fakt nemusím, to se o mně ví. Ale co se dá dělat, přijít musí a já stejně vždycky doufám, že bude co nejdýl teplo. A tak se nemůžu divit, že nemám připravený správný oblečení. Pak mi něco podzimního donese pro Jasmi máma, jenže ta donese světlé punčošky, krémové šaty s myškama, šedý kabát a k tomu navrch kabelku a baret. “Mami ale to asi zrovna Jasmínka nevynosí, vždyť ona se vyválí v prvním bahně, který uvidí.” “Však to má až spolu půjdeme do loutkového divadla.” 😄❤️
Tak víc o (pod)zimních hadřících a fusacích zas na blogu.
  • Taková láska to je. Zároveň odpověď na nejčastější otázku, jak nám jde sžívání a jak Jasmínka na Jenůfku reaguje. Jasmi sestřičku zatím zbožňuje a chtěla by ji pořád ňuchňat, mazlit, hladit a pusinkovat. Akorát nezná míru, a tak máme pořád oči a ruce v pozoru a jsme připraveni zasáhnout. Na druhou stranu nechceme Jasmínku nějak víc krotit, aby z toho nebyla špatná a naštvaná. No jinak je to občas mazec a občas stejnej mazec jako dřív 😄☺️🥰. Víc zase v článku.

První maminka

Blog, kde se ráda podělím o zkušenosti z pohledu čerstvé maminky. Co si s sebou vzít do porodnice, jak se připravit na příchod miminka nebo jak zvládat každodenní nástrahy maminkovství...

Nenechte si ujít

  • Porod bez bolesti
  • Výpočet pohlaví dítěte
  • PREVENCE ZUBNÍHO KAZU

Partneři webu

  • Kácení stromů Brno
  • Léčba neplodnosti
  • Fotograf Brno
© 2018 - První maminka v okolí a její první miminko | Všechna práva vyhrazena | Vyrobilo MFÁčko