• Domů
  • Úvodem
  • Blog
    • Rady a tipy
    • Těhotenství
    • Porod
    • Kojení
    • První rok
    • Recepty
  • Kontakt
První maminka … - … v okolí a její první miminko První maminka … - … v okolí a její první miminko
… v okolí a její první miminko
31. 5. 2018

Prdíky nebo koliky? Jak mít doma nejšťastnější miminko v okolí.

První rok/Rady a tipy
Prdíky nebo koliky? Jak mít doma nejšťastnější miminko v okolí.

Jasmínka bude mít příští týden už 3 měsíce a z toho malého vykuleného zvířátka se nám stává už opravdový človíček. Prvním třem měsícům se v odborné literatuře často říká čtvrtý trimestr a musím říct, že je to opravdu tak. Třeba ne 3 měsíce, u někoho 2, u někoho 5 … Každopádně docela dlouhé období po narození, ve kterém miminko potřebuje připomínat prostředí, na které bylo zvyklé 9 měsíců v děloze. Období, kdy ještě neví, co si počít samo se sebou, natož s prdíky nebo podobnými zlobíky.

Jak je to tedy s těmi prdíky a kolikami a co nám zabíralo…

Povinná literatura? Nejšťastnější miminko v okolí, Harvey Karp!

Jestli něco číst, tak rozhodně tohle. Tuto knížku mi doporučila kolegyně z práce, která přišla jednoho dne ukázat svého ročního kulihráška. Já jsem u ní (tehdy asi ve 24. týdnu) nervózně přešlapovala a vytahovala z ní rady a tipy a co musím ještě nutně koupit. Ona mi řekla jen … „Jediné čo skutočne potrebuješ je kniha Nejšťastnější miminko v okolí…“. No tak jsem šla do Barviče a nechala si vytáhnout ze skladu poslední kousek tohodle miminka.

Ta knížka je opravdu úplně boží. Zabývá se především miminkovskou kolikou a uklidňováním dětí, které kolika trápí. Docela důležité je neplést si novorozeneckou koliku a prdíky. Hodně často se to zaměňuje, zaměňují to i lékaři, ale v téhle knize je krásně vysvětleno, že je to dost velká chyba.

Prdíky jsou prostě prdíky. Vidíte, že mimčo tlačí, bolí ho bříško, kroutí se, pláče. Jsou to ale chvilkové stavy, které po „uprcnutí“ přejdou a miminko je zase klidné a spokojené. Klidně se to takhle může měnit po minutách nebo po vteřinách. Spoko…řev…prdík venku…spoko…řev…prdík venku.

Koliky jsou ale docela závažnější stavy, které přichází zhruba ve 3 týdnech (u předčasně narozených je to až 3 týdny po předpokládaném termínu narození) a končí až zhruba ve 3 měsících. Miminka při kolikách zvládnou plakat až 3 hodiny v kuse. Ano, taky je bolí bříško, ano taky tlačí, ale mnohem víc než „uprcnout“ potřebují navodit pocit, který měly, když byly v děloze.

Co s novorozeneckou kolikou?

Připomínejte jim to, co se s nimi těch 9 měsíců v bříšku dělo. Ostré a hlasité „ššš“ do ouška (nebo bílý šum z mobilu či šumícího medvídka), pevně zavinout do zavinovačky, houpat, dávat na bok nebo bříško a případně dát dudlík.

Koliky netrápí každé miminko. Jasmínka na kolikové záchvaty netrpěla… možná taky proto, že jsem začala s Harveyho „metodou“ hned od prvního dne. Nicméně jsem vše používala kdykoliv byla jen trošku neklidná… a fungovalo vše skvěle krom dudlíku, na ten si Mína nezvykla a dávila se. Zavinovačku už taky teď nemáme, relativně brzo z ní chtěla ven, a navíc je na ni teplo, ale na první týdny byla bezva pomocník. Takže když je neklidná, uřvaná, ospalá nebo se jí nedaří usnout – šumiméďa, chování/houpání, a přetočení (teď už) na bříško. Jedno z toho, nebo kombinace obojího vždy zabere.

Co s prdíky?

Prdíky naopak trápí skoro každé miminko. Musím říct, že největší prdíkovou ataku Mína měla tak mezi druhým a čtvrtým týdnem. Nevěděla jsem už co, tak jsem to postupně začala trošku přehánět s jídlem a pitím. Nakonec jsem pila jen vodu a jedla rýži a osolené maso. Jenže jsem zjistila, že to nemělo vliv – ani na Jasmi v bříško, ani na moji váhu. Postupně jsem nakoupila Espumisan, BabyCalm a Biogaia a začalo to fungovat. A naopak jsem zjistila, že na tom, co jím až tak moc nezáleží. Pořád si na to dávám pozor, ale nijak to nepřeháním. Tahle kombinace kapiček, to je prostě držák :)! Tak zkuste taky.

 

Mohlo by vás zajímat

Miniškolka
11. 11. 2019

Miniškolka

Šestinedělí 2
31. 10. 2019

Šestinedělí 2

Měsíc s námi
17. 10. 2019

Měsíc s námi

Podzimní a zimní hadříky
7. 10. 2019

Podzimní a zimní hadříky

Sžívání s holkama
1. 10. 2019

Sžívání s holkama

Můj (vysněný) porod II.
23. 9. 2019

Můj (vysněný) porod II.

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − 7 =

První maminka

Blog maminky maminkám

Blog maminky maminkám

Jsem manželka, dcera, vnučka, kamarádka a nově taky máma.

Kategorie

  • Rady a tipy
  • Těhotenství
  • Porod
  • Kojení
  • První rok
  • Recepty

Novinky emailem

Odebírejte novinky

Mrkněte na Instagram

  • Kdybych si na lavičku sedla vedle sebe já před Jasmínkou “nemáma”, já s Jasmínkou “jednomáma” a já “dvojmáma” s Jasmínkou a Jenůfkou, myslím že bych v takové společnosti snad ani sedět nechtěla. Asi bych se dost podivovala nad svým přístupem a názory. Dost často bych sama se sebou nesouhlasila, možná bych si se sebou ani nerozuměla nebo nechtěla názorům svého pozdějšího já věřit.
Jako nemáma bych tvrdila, že tohle nikdy svým dětem nedovolím a tohle dělat určitě nebudu. Jako dvojmáma bych občas vyhrnovala obočí nad tím, jak jsem jako jednomáma některé situace řešila. A naopak bych zase nikdy nevěřila, že budu doublemamka tak brzo a že kvůli tomu budu zase spoustu věcí dělat úplně jinak. Jenže život a mateřství zvlášť s sebou přináší občas překvapivé situace a jejich řešení. A tak jsem napsala článek o miniškolce, kam občas Jasmínku vysílám. A o tom, jak se tam Jasmi ocitla a jak mi to občas zachraňovalo a zachraňuje život a nervy ☺️😄.
  • Druhé šestinedělí za mnou. Bylo to dost jiné než poprvé a upřímně jsem za to ráda. To první bych si ani zopakovat nechtěla. 
Než o emočním vypětí to tentokrát bylo o přemýšlení. Jak to všechno rychle utíká a jak ty holky rostou. A taky právě o tom, jak to bylo poprvé a jaké je to teď. A díky tomuhle přemýšlení se ze mě myslím teprve teď stala fakt máma. Prostě jsem přijala tu svoji roli se vším všudy. Poprvé jsem se tomu dost bránila a za žádnou cenu nechtěla, aby příchod Jasmínky ten náš život nějak zásadně změnil - omezil. Jenže ono se to samozřejmě stalo. A zároveň jsem měla pocit, že pro mě to platilo snad 100x víc než pro Bárta, což mě na tom prvním šestinedělí fakt dost bralo. 
No vlastně až teď jsem pochopila, že je to dobře, že každá životní fáze má něco a v té své předholčičkovské by mi stejně teď už bylo těsno a nepříjemno. Takže i když vím, že mi spoustu věcí “venku” utíká, tak zároveň vím, že to pro mě teď nejsou priority. Že teď je ten čas, který můžu trávit s holkama a ten tak strašně rychle běží, celý život pak na to budu vzpomínat. 
Ale zas jako vocaď pocaď. Na manikúru už bych si sakra potřebovala zajít! 😂 
Hlubší rozbor zase v článku. ☺️
  • První měsíc za námi. Je to božan, obrovskej. Jasmínka je taky boží sestřička, která už ale zjistila, že Jenůfka je tady s náma nafurt, že to jako není přechodnej stav, a tak už občas zkouší, jak Jenu i my zareagujeme, když jí bude drtit nohu, rejpat do očiček, škrábat, nebo dávat pusinku zubama. Ale jinak je to s holkama boží. 🥰 Víc jsem zase napsala do článku.
  • Podzim já fakt nemusím, to se o mně ví. Ale co se dá dělat, přijít musí a já stejně vždycky doufám, že bude co nejdýl teplo. A tak se nemůžu divit, že nemám připravený správný oblečení. Pak mi něco podzimního donese pro Jasmi máma, jenže ta donese světlé punčošky, krémové šaty s myškama, šedý kabát a k tomu navrch kabelku a baret. “Mami ale to asi zrovna Jasmínka nevynosí, vždyť ona se vyválí v prvním bahně, který uvidí.” “Však to má až spolu půjdeme do loutkového divadla.” 😄❤️
Tak víc o (pod)zimních hadřících a fusacích zas na blogu.
  • Taková láska to je. Zároveň odpověď na nejčastější otázku, jak nám jde sžívání a jak Jasmínka na Jenůfku reaguje. Jasmi sestřičku zatím zbožňuje a chtěla by ji pořád ňuchňat, mazlit, hladit a pusinkovat. Akorát nezná míru, a tak máme pořád oči a ruce v pozoru a jsme připraveni zasáhnout. Na druhou stranu nechceme Jasmínku nějak víc krotit, aby z toho nebyla špatná a naštvaná. No jinak je to občas mazec a občas stejnej mazec jako dřív 😄☺️🥰. Víc zase v článku.

První maminka

Blog, kde se ráda podělím o zkušenosti z pohledu čerstvé maminky. Co si s sebou vzít do porodnice, jak se připravit na příchod miminka nebo jak zvládat každodenní nástrahy maminkovství...

Nenechte si ujít

  • Porod bez bolesti
  • Výpočet pohlaví dítěte
  • PREVENCE ZUBNÍHO KAZU

Partneři webu

  • Kácení stromů Brno
  • Léčba neplodnosti
  • Fotograf Brno
© 2018 - První maminka v okolí a její první miminko | Všechna práva vyhrazena | Vyrobilo MFÁčko