• Domů
  • Úvodem
  • Blog
    • Rady a tipy
    • Těhotenství
    • Porod
    • Kojení
    • První rok
    • Recepty
  • Kontakt
První maminka … - … v okolí a její první miminko První maminka … - … v okolí a její první miminko
… v okolí a její první miminko
31. 3. 2018

Knížky o těhotenství a maminkovství

Rady a tipy
Knížky o těhotenství a maminkovství

V průběhu těhotenství se u mě nakupila spousta knížek o tom, jak zvládnout celých 9 měsíců a pak následující zbytek života jako ta nejlepší máma. Jen pár z nich ale skutečně stojí za to. Jaké to podle mě jsou?

Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp
Tuhle knížku mi doporučila kolegyně z práce, která přišla jednoho dne ukázat svého ročního kulihráška. Já jsem u ní nervózně přešlapovala a vytahovala z ní nějaké rady a tipy a co musím ještě nutně koupit. Ona mi řekla jen … „Jediné čo skutočne potrebuješ je kniha Nejšťastnější miminko v okolí…“. No tak jsem šla do Barviče a nechala si vytáhnout ze skladu poslední kousek tohodle nejšťastnějšího miminka. A vážně. Tohle je určitě ta nejlepší, kterou jsem četla. Asi se o ní rozepíšu v nějakém dalším článku víc! Každopádně je o novorozenecké kolice a o tišení dětí, které jí trpí, ale nejenom o tom.

Handling a nošení dětí – Vanda Schreierová
Tuhle jsem objevila na Instagramu a zaujala mě svým krásným přebalem. Krom toho, že je krásná, je i skvělá svým obsahem. Přijde mi, že v některých částech vychází z Nejšťastnějšího miminka od Karpa, ale najdete tam spoustu dalších užitečných informací. Zejména o tom, jak miminko nosit, držet, přebalovat, jak s ním cvičit atd. Zejména pro prvomaminky a prvotatínky, kteří mají pocit, že „ani nebudou vědět, jak mají miminko držet“ je tohle skvělá – skoro až povinná – literatura.

Cesta životem – Pavel Říčan
Toto je spíše odborná literatura o vývojové psychologii. Asi není pro každého a také ji nejde zhltnout za jeden den. Já sama ji mám stále rozečtenou a s každým dalším stádiem si čtu další kousek. Pokud někoho baví troška psychologie, určitě doporučuji.

Nová velká kniha o mateřství – Markéta Behinová
Tohle je taková ta typická bichle, ve které najdete úplně všechno. Od dne, kdy zjistíte, že jste těhotná, až skoro do té doby než necháte svýho prďolu poprvé ve školce a půjdete se vybrečet za roh. Pokud jste ráda informovaná, tohle je jasná volba. Upřímně si myslím, že je dobré ji mít doma, i když nejste ten typ, který by potřeboval vědět za každou cenu všechno. Je to ale takový „Ottův naučný slovník“ pro maminky. A určitě je lepší přečíst si potřebné v této knížce, než to lovit někde v diskuzích na Modrém koníkovi nebo Emiminu.

Prvootec – David Vajs
Musím říct, že tohle nebyla naše nejoblíbenější knížka. Je tak šíleně ufňukaná, že ji manžel ani nedočetl. Ale jestli se chcete připravit na to nejhorší, nebo máte obavu, že si váš partner zatím nedokáže představit, co všechno rodičovství obnáší, a že to občas nebude procházka růžovým sadem… pak je tohle skvělá věc. Dostane vás mírně do deprese, ale až se vám miminko narodí, budete rádi, že to není tak hrozné, jak se to tam psalo.

Mohlo by vás zajímat

Miniškolka
11. 11. 2019

Miniškolka

Měsíc s námi
17. 10. 2019

Měsíc s námi

Podzimní a zimní hadříky
7. 10. 2019

Podzimní a zimní hadříky

Sžívání s holkama
1. 10. 2019

Sžívání s holkama

Třetí trimestr
15. 9. 2019

Třetí trimestr

Bugaboo Bee
8. 9. 2019

Bugaboo Bee

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 15 =

První maminka

Blog maminky maminkám

Blog maminky maminkám

Jsem manželka, dcera, vnučka, kamarádka a nově taky máma.

Kategorie

  • Rady a tipy
  • Těhotenství
  • Porod
  • Kojení
  • První rok
  • Recepty

Novinky emailem

Odebírejte novinky

Mrkněte na Instagram

  • Kdybych si na lavičku sedla vedle sebe já před Jasmínkou “nemáma”, já s Jasmínkou “jednomáma” a já “dvojmáma” s Jasmínkou a Jenůfkou, myslím že bych v takové společnosti snad ani sedět nechtěla. Asi bych se dost podivovala nad svým přístupem a názory. Dost často bych sama se sebou nesouhlasila, možná bych si se sebou ani nerozuměla nebo nechtěla názorům svého pozdějšího já věřit.
Jako nemáma bych tvrdila, že tohle nikdy svým dětem nedovolím a tohle dělat určitě nebudu. Jako dvojmáma bych občas vyhrnovala obočí nad tím, jak jsem jako jednomáma některé situace řešila. A naopak bych zase nikdy nevěřila, že budu doublemamka tak brzo a že kvůli tomu budu zase spoustu věcí dělat úplně jinak. Jenže život a mateřství zvlášť s sebou přináší občas překvapivé situace a jejich řešení. A tak jsem napsala článek o miniškolce, kam občas Jasmínku vysílám. A o tom, jak se tam Jasmi ocitla a jak mi to občas zachraňovalo a zachraňuje život a nervy ☺️😄.
  • Druhé šestinedělí za mnou. Bylo to dost jiné než poprvé a upřímně jsem za to ráda. To první bych si ani zopakovat nechtěla. 
Než o emočním vypětí to tentokrát bylo o přemýšlení. Jak to všechno rychle utíká a jak ty holky rostou. A taky právě o tom, jak to bylo poprvé a jaké je to teď. A díky tomuhle přemýšlení se ze mě myslím teprve teď stala fakt máma. Prostě jsem přijala tu svoji roli se vším všudy. Poprvé jsem se tomu dost bránila a za žádnou cenu nechtěla, aby příchod Jasmínky ten náš život nějak zásadně změnil - omezil. Jenže ono se to samozřejmě stalo. A zároveň jsem měla pocit, že pro mě to platilo snad 100x víc než pro Bárta, což mě na tom prvním šestinedělí fakt dost bralo. 
No vlastně až teď jsem pochopila, že je to dobře, že každá životní fáze má něco a v té své předholčičkovské by mi stejně teď už bylo těsno a nepříjemno. Takže i když vím, že mi spoustu věcí “venku” utíká, tak zároveň vím, že to pro mě teď nejsou priority. Že teď je ten čas, který můžu trávit s holkama a ten tak strašně rychle běží, celý život pak na to budu vzpomínat. 
Ale zas jako vocaď pocaď. Na manikúru už bych si sakra potřebovala zajít! 😂 
Hlubší rozbor zase v článku. ☺️
  • První měsíc za námi. Je to božan, obrovskej. Jasmínka je taky boží sestřička, která už ale zjistila, že Jenůfka je tady s náma nafurt, že to jako není přechodnej stav, a tak už občas zkouší, jak Jenu i my zareagujeme, když jí bude drtit nohu, rejpat do očiček, škrábat, nebo dávat pusinku zubama. Ale jinak je to s holkama boží. 🥰 Víc jsem zase napsala do článku.
  • Podzim já fakt nemusím, to se o mně ví. Ale co se dá dělat, přijít musí a já stejně vždycky doufám, že bude co nejdýl teplo. A tak se nemůžu divit, že nemám připravený správný oblečení. Pak mi něco podzimního donese pro Jasmi máma, jenže ta donese světlé punčošky, krémové šaty s myškama, šedý kabát a k tomu navrch kabelku a baret. “Mami ale to asi zrovna Jasmínka nevynosí, vždyť ona se vyválí v prvním bahně, který uvidí.” “Však to má až spolu půjdeme do loutkového divadla.” 😄❤️
Tak víc o (pod)zimních hadřících a fusacích zas na blogu.
  • Taková láska to je. Zároveň odpověď na nejčastější otázku, jak nám jde sžívání a jak Jasmínka na Jenůfku reaguje. Jasmi sestřičku zatím zbožňuje a chtěla by ji pořád ňuchňat, mazlit, hladit a pusinkovat. Akorát nezná míru, a tak máme pořád oči a ruce v pozoru a jsme připraveni zasáhnout. Na druhou stranu nechceme Jasmínku nějak víc krotit, aby z toho nebyla špatná a naštvaná. No jinak je to občas mazec a občas stejnej mazec jako dřív 😄☺️🥰. Víc zase v článku.

První maminka

Blog, kde se ráda podělím o zkušenosti z pohledu čerstvé maminky. Co si s sebou vzít do porodnice, jak se připravit na příchod miminka nebo jak zvládat každodenní nástrahy maminkovství...

Nenechte si ujít

  • Porod bez bolesti
  • Výpočet pohlaví dítěte
  • PREVENCE ZUBNÍHO KAZU

Partneři webu

  • Kácení stromů Brno
  • Léčba neplodnosti
  • Fotograf Brno
© 2018 - První maminka v okolí a její první miminko | Všechna práva vyhrazena | Vyrobilo MFÁčko