• Domů
  • Úvodem
  • Blog
    • Rady a tipy
    • Těhotenství
    • Porod
    • Kojení
    • První rok
    • Recepty
  • Kontakt
První maminka … - … v okolí a její první miminko První maminka … - … v okolí a její první miminko
… v okolí a její první miminko
7. 6. 2018

Proč miláček pláče, aneb jak to bylo a jak to je…

První rok/Rady a tipy
Proč miláček pláče, aneb jak to bylo a jak to je…

Miminka pláčou. To je jasný. Takže když se mě někdo ptá – „Je hodná nebo pláče?“, tak nevím, co mám odpovědět. Protože ano – buďto je hodná nebo pláče, protože něco potřebuje. Jenže některý miminka plačou víc, nebo se dostaneme do situace, kdy si říkáme „ježiš proč řveš.. najezená jseš, vyspaná, tak co ještě chceš?!“…

Moje abeceda

Už jsem o tom jednou psala, ale slíbila jsem, že to víc rozvedu. Takže situace miminko pláče, jenže proč a jak zařídit, aby přestalo:
a) zima/teplo
b) plná plínka
c) má hlad
d) prdíci
e) blinkání
f) stesk po bříšku AKA „jen tak“
g) spánek

V hlavě i tak nějak okem jdu vylučovací metodou od toho nejjednoduššího. a-b-c.

Může jí být zima nebo teplo? Když jo, řeším. Ne. Jdu dál…
Má plnou plínku. Zkontroluji, případně přebalím. Tady teda ještě upozorňuju na to, že Jasmec ještě nikdy kvůli plné plínce neplakala, ona si v tom mokru a teplíčku maximálně lebedí.
Může mít hlad? Pokud ano, je to jasný a je to dost častá příčina pláče – teda u nás! Ale pokud jsem kojila/krmila v poslední době, tak asi důvodem hlad nebude. No tohle je ta jednodušší část. Ta složitější je d-e-f.

d) prdíci

Minulý článek byl na tohle téma. Takže ho sem hodím. A jen zopakuju. Pokud mimčo trápí prdíky, zaměřte se na to, co jíte. Když vysadíte aromatické a nadýmavé potraviny a stále žádná změna k lepšímu, zajděte do lékárny a zkoušejte. U nás zabrala kombinace Babycalm, Espumisan a BioGaia Protectis.

e) reflux

Tohle už tu taky bylo. Takže článek sem opět odložím. Netrápí to každé mimčo, ale Mínu teda reflux trápil fest. Musím říct, že s blížícím se třetím měsícem se to dost zlepšuje. Zároveň vždy když tohle řeknu nebo napíšu, tak zpravidla problije celej den… 😀 Každopádně dřív to bylo fakt dost blbý. Úplně na začátku jsem ani nevěděla kdy kojit a jak, aby nešlo všechno ven. Potom to začalo trápit stylem jako prdíky. Takže jedeme si takhle po venku, pohůdka, pozorujeme přírodu a najednou se začne kroutit a z ničeho nic začne řvát, klidně i ze spánku. Vzala jsem ji přes rameno, odgrkla a pohoda. Teď už je to většinou bez křiku a trápení. Prostě si ublinkne, takže převlíct sebe i slečnu J.

f) stesk po bříšku AKA „brečím mámo jen tak“

O období po narození se u dětí často hovoří jako o 4. trimestru. Opět minulý článek. Byl na toto téma. Miminka ze všeho nejvíc potřebují nahrazovat prostředí v bříšku. Tak jim to dopřejte. Chovejte je a choďte s nimi, syčte jim do ouška (nebo pořiďte šumícího medvídka), balte je těsně do zavinovačky… však už víte. Občas prostě taky neví, proč brečí. Něco je naštve, už je to pryč, ale to naštvání a rozrušení tak nějak trvá. Tak to tišení neflákejte a dejte tomu dostatečný čas.

g) spánek

Často pokud se vyřeší všechny výše napsané věci, miminko usíná… Zkuste se vyvarovat tomu, aby plakalo kvůli ospalosti. To už je pozdě. Miminko je přetažené a pláče, protože se mu nedaří usnout. Pokud jste v této fázi, dělejte to, co je miminku příjemné. Chovejte, hlaďte ho po čelíčku a za ouškama, masírujte nebo zahřívejte bříško, syčte do ouška, drncejte v kočárku, noste v nosítku ať cítí vaši blízkost… Zkoušejte, co mu dělá dobře a při čem usíná.

Předtím, teď a potom

Režim

Každý týden je miminko trošku jiné, důvody pláče se mohou měnit a některé postupně mizí. Postupně poznáváte jednotlivé druhy pláče a už víte podle denní doby, hodiny nebo situace, proč asi brečí. Ale zejména v prvních týdnech a měsících miminko ještě režim nemá a člověk se v těch uplakaných chvílích trošku ztrácí. Tam mi nejvíc pomáhala abeceda.

Uspávání

Jasmi bude mít v sobotu tři měsíce a často teď pláče protože se jí chce spát a nemůže usnout a je z toho naštvaná. Takže většinou teď přes den uspávám v nosítku, tam je to rychlý proces. Když náhodou usne v kočáru, do 20 minut je vzhůru celá rozzuřená, naštvaná. Takže zase šup do nosítka a pokračovat ve spánku. Tam většinou její spánek končí až ve chvíli, kdy už jsem vyřízená, spocená a necítím záda.

Zvyky

Džes má teď jakejsi zvláštní psychickej blok, že nebude kakat jinde, než pod její hrazdičkou s opičákem Karlem nebo na přebalováku. Na přebalovák – aktuálně přejmenovaný na prdipult – jsme ji dávali dřív, ale teď už ji tam nechci nechávat samotnou a ten proces kakání nějaký ten čas zabere a chce u něj mít klid. Takže ji dám na hrací dečku – chápejte prdidečku – a mezitím jdu trošku poklidit, uvařit, umýt se, oblíct nebo co je potřeba. Za pár minutek je dílo dokonáno a jsou úsměvy na všechny strany. Jenže běda jak jsme přes den někde pryč. Pokud nemáme prdidečku s sebou, tak slečinka nevyloudí jediný prd a často kvůli tomu zuří. A to je tenhle problém o to větší, že je zvyklá na bobek téměř před každým kojením. Prostě takovej průtokáč no. Takže pokud se to nedaří a zuří, tak nezbývá, než se vrátit domů a dopřát ji to, na co je zvyklá a co má ráda.

Polohy

Důležité jsou i oblíbené tišící polohy. Jasmi není moc ráda klasicky v náručí, naopak má ráda když je přes rameno, teď má nově oblíbeného tygříka a nebo už od mala je ráda zádičkama přilepená na našem hrudníku. Občas je taky ráda na bříšku, buďto pase koníky nebo si jen položí hlavičku na bok a odpočívá. Něco z tohodle vždycky zabere a ukldní.

Větší problém

Pokud miminko pláče opravdu hodně, nevíte co s ním a nedá se to vydržet, nebojte se to konzultovat s lékařem. Pokud kojíte, zkontrolujte, jestli nemáte málo mlíka, pokud jste na umělém, zkuste změnu, třeba mimču nesedí. Může to být také nějaká alergie. Nebo nemůcka. Nebo jen blbej den…

Přijde mi, že bych celé své mateřství za první tři měsíce shrnula do slova „zkoušíme“ a do rady „zkoušejte taky“. Ono vždycky něco nakonec zabere a pomůže :).

 

Mohlo by vás zajímat

Miniškolka
11. 11. 2019

Miniškolka

Šestinedělí 2
31. 10. 2019

Šestinedělí 2

Měsíc s námi
17. 10. 2019

Měsíc s námi

Podzimní a zimní hadříky
7. 10. 2019

Podzimní a zimní hadříky

Sžívání s holkama
1. 10. 2019

Sžívání s holkama

Můj (vysněný) porod II.
23. 9. 2019

Můj (vysněný) porod II.

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − two =

První maminka

Blog maminky maminkám

Blog maminky maminkám

Jsem manželka, dcera, vnučka, kamarádka a nově taky máma.

Kategorie

  • Rady a tipy
  • Těhotenství
  • Porod
  • Kojení
  • První rok
  • Recepty

Novinky emailem

Odebírejte novinky

Mrkněte na Instagram

  • Kdybych si na lavičku sedla vedle sebe já před Jasmínkou “nemáma”, já s Jasmínkou “jednomáma” a já “dvojmáma” s Jasmínkou a Jenůfkou, myslím že bych v takové společnosti snad ani sedět nechtěla. Asi bych se dost podivovala nad svým přístupem a názory. Dost často bych sama se sebou nesouhlasila, možná bych si se sebou ani nerozuměla nebo nechtěla názorům svého pozdějšího já věřit.
Jako nemáma bych tvrdila, že tohle nikdy svým dětem nedovolím a tohle dělat určitě nebudu. Jako dvojmáma bych občas vyhrnovala obočí nad tím, jak jsem jako jednomáma některé situace řešila. A naopak bych zase nikdy nevěřila, že budu doublemamka tak brzo a že kvůli tomu budu zase spoustu věcí dělat úplně jinak. Jenže život a mateřství zvlášť s sebou přináší občas překvapivé situace a jejich řešení. A tak jsem napsala článek o miniškolce, kam občas Jasmínku vysílám. A o tom, jak se tam Jasmi ocitla a jak mi to občas zachraňovalo a zachraňuje život a nervy ☺️😄.
  • Druhé šestinedělí za mnou. Bylo to dost jiné než poprvé a upřímně jsem za to ráda. To první bych si ani zopakovat nechtěla. 
Než o emočním vypětí to tentokrát bylo o přemýšlení. Jak to všechno rychle utíká a jak ty holky rostou. A taky právě o tom, jak to bylo poprvé a jaké je to teď. A díky tomuhle přemýšlení se ze mě myslím teprve teď stala fakt máma. Prostě jsem přijala tu svoji roli se vším všudy. Poprvé jsem se tomu dost bránila a za žádnou cenu nechtěla, aby příchod Jasmínky ten náš život nějak zásadně změnil - omezil. Jenže ono se to samozřejmě stalo. A zároveň jsem měla pocit, že pro mě to platilo snad 100x víc než pro Bárta, což mě na tom prvním šestinedělí fakt dost bralo. 
No vlastně až teď jsem pochopila, že je to dobře, že každá životní fáze má něco a v té své předholčičkovské by mi stejně teď už bylo těsno a nepříjemno. Takže i když vím, že mi spoustu věcí “venku” utíká, tak zároveň vím, že to pro mě teď nejsou priority. Že teď je ten čas, který můžu trávit s holkama a ten tak strašně rychle běží, celý život pak na to budu vzpomínat. 
Ale zas jako vocaď pocaď. Na manikúru už bych si sakra potřebovala zajít! 😂 
Hlubší rozbor zase v článku. ☺️
  • První měsíc za námi. Je to božan, obrovskej. Jasmínka je taky boží sestřička, která už ale zjistila, že Jenůfka je tady s náma nafurt, že to jako není přechodnej stav, a tak už občas zkouší, jak Jenu i my zareagujeme, když jí bude drtit nohu, rejpat do očiček, škrábat, nebo dávat pusinku zubama. Ale jinak je to s holkama boží. 🥰 Víc jsem zase napsala do článku.
  • Podzim já fakt nemusím, to se o mně ví. Ale co se dá dělat, přijít musí a já stejně vždycky doufám, že bude co nejdýl teplo. A tak se nemůžu divit, že nemám připravený správný oblečení. Pak mi něco podzimního donese pro Jasmi máma, jenže ta donese světlé punčošky, krémové šaty s myškama, šedý kabát a k tomu navrch kabelku a baret. “Mami ale to asi zrovna Jasmínka nevynosí, vždyť ona se vyválí v prvním bahně, který uvidí.” “Však to má až spolu půjdeme do loutkového divadla.” 😄❤️
Tak víc o (pod)zimních hadřících a fusacích zas na blogu.
  • Taková láska to je. Zároveň odpověď na nejčastější otázku, jak nám jde sžívání a jak Jasmínka na Jenůfku reaguje. Jasmi sestřičku zatím zbožňuje a chtěla by ji pořád ňuchňat, mazlit, hladit a pusinkovat. Akorát nezná míru, a tak máme pořád oči a ruce v pozoru a jsme připraveni zasáhnout. Na druhou stranu nechceme Jasmínku nějak víc krotit, aby z toho nebyla špatná a naštvaná. No jinak je to občas mazec a občas stejnej mazec jako dřív 😄☺️🥰. Víc zase v článku.

První maminka

Blog, kde se ráda podělím o zkušenosti z pohledu čerstvé maminky. Co si s sebou vzít do porodnice, jak se připravit na příchod miminka nebo jak zvládat každodenní nástrahy maminkovství...

Nenechte si ujít

  • Porod bez bolesti
  • Výpočet pohlaví dítěte
  • PREVENCE ZUBNÍHO KAZU

Partneři webu

  • Kácení stromů Brno
  • Léčba neplodnosti
  • Fotograf Brno
© 2018 - První maminka v okolí a její první miminko | Všechna práva vyhrazena | Vyrobilo MFÁčko